Inter sot 114 vjeç

Interi feston 114 vjetorin e themelimit. Më 9 mars 1908, klubi zikaltër u themelua në “Ristorante Orologio” në Milano.

Në kundërshtim të hapur me kushtet e një shteti, klubi i ri vendosi të përfshijë edhe lojtarë të huaj, duke e bërë kështu ekipin “ndërkombëtar”. Prania e AC Milan në qytet imponoi zgjedhjen e “Internazionale”.

Piktori Giorgio Muggiani, krijoi promovimin e veçantë të klubit dhe zgjodhi ngjyrat e klubit: “Kjo natë e mrekullueshme do t’i japë ngjyrat emblemës sonë: e zezë dhe blu në sfondin e artë të yjeve. Ai do të thërriste ‘Internazionale’ , sepse ne jemi vëllezërit e botës”, deklaronte Muggiani.

Presidenti i parë i Interit ishte Giovanni Paramithiotti.

Postimi sot i klubit:

“Dashuria për ngjyrat, pasionin, ëndrrat, gëzimet dhe zhgënjimet: ka shumë gjëra në zemrat e fansave. Por ka disa që shënojnë pazgjidhshmërisht jetën e të gjithë ne tifozëve të Interit.

Këto janë momentet e historisë së klubit tonë, janë fitoret, golat më të bukur, të papriturat. Janë veprat në fushën e kampionëve që i admirojmë, netët e pritjes së ndeshjeve të mëdha, dridhja në tribuna, intoleranca para televizorit. Dhe para kësaj, në radio.

114 vjet Inter. Që nga 9 marsi 1908, nata që përcaktoi historinë dhe vlerat tona, Nerazzurët kanë karakterizuar jetën tonë. Dhe ai e bëri këtë përmes njerëzve si ne: djem të rinj që e nisën me një ëndërr në sirtar dhe ngadalë të aftë për të emocionuar me një top në këmbë, për të djersitur në fanellën e Nerazzurrëve, për të sjellë Interin në triumf.”,shkruan klubi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!