Historia/ Ndeshja e parë e futbollit në ‘Sandygate’

Si sot 161 vite më parë në Angli, u luajt për herë të parë një ndeshje futbolli.

Më 26 dhjetor 1860 u luajt ndeshja e parë zyrtare e futbollit në histori. Ndeshja miqësore midis Hallam FC dhe Shefield FC në fushën Sandygate Road në Shefield.

Të dy ekipet dhe stadiumi janë ende aktive: Shefield FC, i cili për kronikë fitoi ndeshjen 2-0, njihet si klubi më i vjetër në botë, ndërsa Sandygate Road, fillimisht i hapur për kriket (1804) dhe më pas u konvertua për futboll, është stadiumi më i vjetër në botë dhe ende në pronësi të Hallam FC sot.

Për të përkuar me 150 vjetorin (26 dhjetor 2010), ndeshja përkujtimore mes dy skuadrave u festua në të njëjtën fushë. Sërish fitoi Shefield FC (2-1)./Sportiim.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!