Infantino fton Izraelin të organizojë Botërorin 2030

Pse të mos ëndërroni një Kupë Bote në Izrael dhe vendet fqinje?

Presidenti i FIFA-s, Xhani Infantino, gjatë një takimi me presidentin e Izraelit Naftali Benet që u mbajt sot në Jeruzalem, foli për mundësinë që Kupa Botës 2030 të organizohet nga Izraeli së bashku me Arabinë Saudite dhe vendet e tjera fqinje:

Unë mendoj se bashkë-organizimi i Kupës së Botës është një mundësi e mirë e këtij kompeticioni dhe kështu pse të mos ëndërroni këtë mundësi dhe të mendoni për të? “Pse të mos ëndërroni për një Kupë Bote në Izrael dhe vendet fqinje?

Me” Marrëveshjet e Abrahamit “, pse të mos i organizoni ato së bashku me tjetrën, vendet e Lindjes së Mesme dhe Palestinezët? Asgjë nuk është e pamundur, duhet të mendojmë shumë. Sot organizimi i një Kupë Bote është një aventurë shumë e madhe, është diçka më shumë se një ngjarje sportive, është një ngjarje me miliona bileta të shitura dhe miliarda shikues. Duhet të kesh vizion, ëndrra dhe ambicie.

Ne kemi folur shumë për të muajt e fundit pas marrëveshjes midis Emirateve dhe Izraelit, kështu që një kandidaturë e përbashkët është një opsion. Pas Katarit, Kupa e Botës do të luhet në Kanada, Meksikë dhe SHBA, tre vende të mëdha. Pra, pse jo Izraeli? “.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!