Gravina: Mançini super, askush nuk më pyet për Venturën

Presidenti i Federatës Italiane të Futbollit, Gabriele Gravina, prezent në Festivalin e Trentos foli për disa tema të aktualitetit në futbollin e vendit të tij.

Kreu i futbollit u ndal te Mançini, Kupa Europë-Amerikë e Jugut etj. “Fillova më 22 tetor 2018, Mançini ishte në krye. Unë thjesht kisha kënaqësinë ta konfirmoja në atë moment, të flisja me të dhe të diskutoja”,thotë Gravina.

Mançini?

Mançini realizoi në mënyrë të shkëlqyer projektin, unë kisha vetëm intuitën, më parë të Europianit, për të bërë një gjest besimi dhe përgjegjësie të madhe, duke besuar në projekt. Nuk është e rëndësishme të kesh një trajner që thotë “Unë fitoj europianin, fitoj Kupën e Botës”, nuk mund të jetë një tregues i seriozitetit. Ne nuk nënshkruam vetëm për dy vite të tjera, por për 4 vjet deri në vitin 2026.”

A do të nominoni ndonjë qytet italian për finalet e Ligës së Kampionëve?
Ne jemi të interesuar për Europianin 2028, për shumë vite një ngjarje nuk është organizuar në Itali.Unë dua të mbyll ciklin tim në Federatë duke e sjellë këtë rezultat në shtëpi. Për Kupën e Botës çdo dy vjet kam qënë totalisht kundër që në fillim. Do të thotë të kemi një kampionat në vit, Europian-Kupë Botë duke u alternuar “.

Finale Itali-Argjentinë?

Po, është e ashtuquajtura finale për shkak të mënyrës se si u nominua në kampionatin UEFA. Do të jetë një garë e varur në të ardhmen, kjo Superkupë mes Europës dhe Amerikës së Jugut do të jetë e bukur. Ne nuk e dimë se ku: Unë do të doja Napolin, por gjithashtu dëgjoj për realitete të tjera. Si nuk më pyet askush se cili zgjodhi Venturën trajner? Askush nuk më pyet…”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!