Italia pengon lojtarët si Anglia e Spanja

Shkak bëhët frika e infektiëve me Koronavirus apo Delta.

Pas Ligës Premier, dhe La Liga-s pritet që dhe Seria A të ndalë futbollistët për ndeshjet ndërkombëtare në Amerikën e Jugut por jo vetëm.

Fillimisht mbrëmjen e së martës nga klubet e Ligës Premier në unison (të 20-tat) votuan për nadlimin e lojtarëve të tyre ngaobligimet ndërkombëtare në vendet që janë në zonën e kuqe për Covid-19.

Në karantinë për 10 ditë pas kthimit në Britani të Madhe, duket një mision i vështirë pasi ata ishin të detyruar të humbnin disa ndeshje.

Pas saj ishte La Liga e cila me një deklaratë duke konfirmuar se ata do të mbështesin të gjitha klubet spanjolle që vendosën të refuzojnë lojtarët e tyre medetyra ndërkombëtare në ndeshjet kualifikuese në CONMEBOL.

Kështu në mënyrë të pashmangshme edhe klubet e Serie A do të fillojnë të pyesin veten nëse duhet t’i ndalojnë lojtarët e tyre nga obligimi për lojtarë të Amerikës së Jugut të cilët kanë në tavolinë një kalendar ‘shtatori’ për kualifikueset e ardhshme të Kupës së Botës 2022.

Sipas mediave italiane, edhe klubet e Seria A do operojnë si Premeir dhe LaLiga Santander.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!