Real, Barcelona dhe Juve fitojnë gjyqin me UEFA-n

Gjykata detyron UEFA -n për të ndërprerë veprimet e ndërmarra kundër klubeve themeluese të Superligës Europiane, përfshirë dhe procedurat disiplinore kundër tre klubeve. Përmes faqes së tyre zyrtare, Juventus, Barcelona dhe Real Madrid kanë komunikuar kënaqësinë e tyre lidhur me vendimet e fundit të Gjykatës së Madridit lidhur me Superligën Europiane.

Komunikata:

“FC Barcelona, ​​Juventus dhe Real Madrid CF mirëpritën me kënaqësi aktin e vendimit të gjykatës së Madridit për të konfirmuar detyrimin e UEFA -s për të ndërprerë veprimet e ndërmarra kundër klubeve themeluese të Superligës Evropiane, përfshirë procedurat disiplinore kundër tre klubeve të nënshkruara dhe heqjen e dënimeve dhe kufizimeve të vendosura ndaj nëntë klubeve të tjera për të shmangur UEFA -n procedura disiplinore.

Gjykata pranoi kërkesën e bërë nga nxitësit e Superligës Evropiane, hodhi poshtë apelin e UEFA -s dhe konfirmoi njoftimin për UEFA -n se, nëse kjo e fundit nuk pajtohet me vendimin, do të lindin gjoba dhe përgjegjësi penale. Rasti do të vlerësohet nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë, e cila do të analizojë pozicionin monopol të UEFA -s mbi futbollin evropian.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!