Lojrat Olimpike në horizont, Brisbane 2032

Seanca e 138-të e IOC-së që po zhvillohet në Tokio e bëri zyrtare vendin e Lojërave 2032 me 72 vota pro e 5 kundër.

Në vendin e ‘Kangurëve’ Australi. Ky është verdikti i dalë sot nga IOC për Lojërat Olimpike të vitit 2032. Ata do të mbahën në Brisbane të Australisë. I vetmi vënd kadidat për organizimin e Olimpiadës në program pas 11 vitëve.

Në fakt Asambleja e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar e gjëndur në Japoni ndërsa Tokio do të presë Lojërat Olimpike duke nisur prej datës 23 korrik deri 8 gusht ka marrë edhe vendime të tjera që kanë të bëjnë me fazën aktuale por dhe ato që do pasojnë.

Ndërkaq pas Tokios në vitin 2024 Olipiada do të zhvillohet në Paris, ndërsa 2028 në Los Angeles.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!