Pas 5 muajsh, të shtunën nis futbolli në Kinë

Kampionati kinez i futbollit është gati të fillojë të shtunën e 25 korrikut, me pesë muaj me vonesë për shkak të epidemisë Covid-19. Ai do të nisë me dyer të mbyllura, pas një fushate masive provash me të gjithë protagonistët e saj, ku asnjëri të testuarve nuk ka rezultuar pozitiv.

“Janë bërë 1.870 prova, duke përfshirë lojtarët dhe anëtarët e stafeve teknie të klubeve dhe të gjithë ata ishin negative”, ka deklaruar Federata Kineze e Futbollit (CSL). Gjatë ndalesës së Super League, e cila duhej të niste në 22 shkurt, çdo lojtar është testuar një herë në javë.

Për fillimin e kampionatit të Super League, 16 skuadrat pjesëmarrëse do të ndahen në dy grupe dhe do të luajnë vetëm në dy qytete: në qytetin portual Dalian (në veri-lindje) dhe qytetin Suzhou (lindje) pranë Shangait, me një protokoll shumë të rreptë kontrolli.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!