Komentatori i madh sot bën 82

Prej dekadash, publiku i futbollit në Itali e gjetkë është rritur me zërin e tij në vesh. Historia e gazetarisë, e vendos Bruno Picul (Bruno Pizzul në itl) në elitën e komentuesve të sportit, teksa me zërin e tij karakteristik, profesionist e të pagabueshëm, i bëri jehonë sportit në Itali.

Mikrofoni i ‘parë’ i ndeshjeve evropiane të klubeve italiane dhe i përfaqësueses ‘axure’ në eventet e mëdha sportive në Europë e Botë.

Karriera e tij në sport nisi si një futbollist profesionist në rini duke luajtur me Pro Gorizia, Catania, Ischia dhe Udineze. I jep fund shpejt, nga një dëmtim i gjurit…

Në prill 1970 komenti i tij i parë ishte një play-off mes Juventus-Bologna, për Kupën e Italisë. Picul edhe pse në debutim, arriti 15 minuta me vonesë, duke filluar të trasmetojë sfidën duke filluar nga minuta e 16-të (më vonë kërkoi falje duke shpjeguar vonesën).

Me kalimin e viteve, Bruno Picul u kthye në një ikonë e trasmetimeve duke shkuar përtej futbollit.

Në mbi 40 vite karierë ai ka komentuar edhe në boks, pingpong, çiklizëm, vela, garime me kuaj dhe kanotazh.
Sot Bruno Picul mbush 82 vjeç.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!