Gjysmë shekulli në… “90′ minuto”

 “90 minuto”, sot në përvjetorin e 49-të. Ishte 27 shtatori i vitit 1970, teksa për të pasqyruar futbollin e Seria A, lindi ideja e një emisioni të tillë në RAI.

Fillimisht emisioni televiziv, u fokusua te golat që shënoheshin në takimet kryesore të ditës së diel. Mauricio Barendson dhe Paolo Valenti, ishin ideatorët e programit të parë sportiv në këtë format.

Së bashku me ta edhe Reamo Paskuçi. Në sond muzika e kompozuar nga Julius Stefano.

Për miliona italianë por dhe shqiptarë të shumtë të apasionuar pas futbollit italian, ndërsa gjenin në Seria A, madhështinë e lojës magjike, fundjava rezultonte ditë feste sportive.

Raportuesit e parë ishin Tonino Karino nga Askoli, Çezare Kasteloti nga Torino, Marçelo Xhanini nga Firence, Xhani Vasino nga Milano, Luixhi Neko nga Napoli dhe Ferruçio Grand nga Verona.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!