FIFA e zhgënjyer, ja përgjigja për Mesin…

Pas lajmeve se futbollisti më i mirë i vitit 2019 Lionel Mesi, është favorizuar nga FIFA, institucioni më i lartë i futbollit, ka reaguar përmes një deklarate publike.

Në të thuhet se FIFA, ka zbatuar të gjitha rregullat dhe se ndonjë gabim i vogël, nuk ka ndikuar aspak në përcaktimin e lojtarit më të mirë.

“FIFA ishte e zhgënjyer kur pa një seri raportesh në media duke vënë në dyshim integritetin e votës për The Best FIFA Awards. Marrëdhënie të tilla janë të padrejta dhe mashtruese. Procedura e votimit për secilën nga çmimet mbikëqyret dhe monitorohet nga një vëzhgues i pavarur, në këtë rast PricewaterhouseCoopers (PwC) Zvicër.

FIFA ashtu edhe vëzhguesi i pavarur, mund të demonstrojnë se të gjitha votat e paraqitura janë në përputhje me rregullat dhe brenda afateve janë marrë në konsideratë. Si pasojë, nuk ka asnjë dyshim në vërtetësinë e rezultatit.

Në rast gabimesh, edhe nëse kjo nuk ndikoi në rezultatin e votimit, FIFA do të hetojë dhe zbatojë sanksionet kur është e nevojshme “- thuhet ndër radhë të deklaratës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!