Leo Mesi i jep trofeun e 26-të Barcelonës…

Barcelona është zyrtarisht kampione e La Ligës. Eshtë titulli i 26-të i katalanasve. Skuadra e drejtuar nga Ernesto Valverde mposhti në “Kamp Nou” me rezultatin 1-0 Levanten, duke siguruar matematikisht 3 javë para përfundimit të kampionatit në Spanjë.

Me 3 pikët e sotëm, Barcelona u ngjit në kuotën e 83 pikëve, me një diferencën +9 pikësh nga Atletiko Madrid e vendit të dytë.

Pas 45 minutave të “bardha”, jashtëtokësorit Lionel Mesi iu deshën vetëm 16 minuta për të gjetur rrugën e rrjetës dhe fiksuar fitoren 1-0 të Barcelonës. 92 mijë tifozët, që kishin ardhur në “Kamp Nou” për të festuar, shpërthyen në gëzim.

Pasi kapiteni Mesi mori trofeun e titullit nga presidenti i Federates Spanjolle të Futbollit festa në stadiumin e katalanasve vazhdoi gjatë. Askush nuk donte të largohej nga “Kamp Nou”. Futbollistët gëzuan dhe festuan bashkë me tifozët e tyre.

Ky ishte titulli i 8-të i fituar nga Barcelona në 11 vitet e fundit, ndërkohë që për “Pleshtin” ishte titulli i 10-të me fanellën “blaugrana”.

Në 3 ndeshjet e fundit katalanasit do të ndeshen me Selta Vigon, Getafen dhe Eibarin. Këtu nuk llogariten ndeshjet gjysmëfinale ndaj Liverpulit për Champions League.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!