Ajaks magjik, Mesi diktaturë Junajtid…

Juventus-Ajaks 1-2 (Ronaldo 28’/ De Bek 35’,  De Ligt 68’)

Ajaksi i Amsterdamit, konfirmohet skuadra e momentit në Europë.  Holandezët sonte në mbrëmje në Torino i dhanë shuplaken e radhës kundërshtarëve në Champions, ndërsa në radhë, ishte Juventus i Kristiano Ronaldos. 

Të zotët e shtëpisë, vinin në këtë takim të kthimit të turit gjysmëfinal, me avantazhin e fushës, sepse e vajtjes, kishte përfunduar në barazim 1-1. Megjithëse Ronaldo i dërgoi në avantazh bardhezinjtë, reagimi i Ajaksit, figuroi determinant, aq sa  jo vetëm barazuan, por shënuan edhe golin e fitores në të dytën.

Presioni i madh bëri që tulipanët të gjenin edhe të tretin, por këtë herë, gjyqtari francez dalloi një pozicion jashtë loje. Loja apatike e skuadrës së Alegrit  në fraksionin e dytë, nuk përligji besimin dhe pritshmëritë e tifozerisë dhe klubit. Konfuzë dhe pa mendim, bardhezinjtë mbetën peng i presionit vrasës të miqve.

Në këtë mënyrë, Juve del jashtë dhe Alegri që me gjasë i ka orët e numëruara. Ajaksi mbretëron si në kohë të arta, ateherë kur Krjuf me shokë zaptonin pa mëshirë Europën.B

Barcelona-Mançester Junajtid 3-0 (Mesi 16′, 20′, Kutinjo 61’)

Në takimin tjetër atë mes Barcelones dhe Mançester Junajtid, pati pak histori. Sepse në radhët e katalanasve është vetë historia me emrin e Lionel Mesit.

“Pleshti” edhe këtë mbrëmje shkëlqeu dhe goli i parë personal, pas një gabimi të mbrojtjes së Junatid, vlen për vitrinë. Me kontrollin e lojes dhe atë të rasteve në fushë, blaugranët shkojnë te goli i dytë.

Këtë radhë për të gjetur dopietën në këtë takim për Mesin, mendon vetë  portieri De Gea me atë gafë aspak justifikuese. Topi i goditur nga argjentinasi, rrëshqet nën trupin e “butë’ të gardianit të “djajve” dhe pushon për  herë të dytë në rrjetë.

Ndërkohë për të plotësuar mbrëmjen magjike të vëndasve, në skenë ngjitet një tjetër lationo-amerikan. Është radha e Kutinjos, i cili sikurse Mesi në golin e parë, realizon një tjetër gol magjik.

Minutat e fundit, janë duel i sulmit vendas me mbrojtjen mike, por gol të katërt nuk ka. Barcelona dëshmoi dhe sot, se është superfuqi , teksa në pikën kyçe të sezonit, gëzon formë optimale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!