De la Fuente: Franca e fortë, Spanja është më e mirë

Ne duam të luajmë mirë, por mbi të gjitha të jemi efektiv.” Kështu Luis de la Fuente, trajneri i Spanjës, në prag të gjysmëfinales së Euro 2024 kundër Francës, në program nesër në orën 21:00 në Mynih.

“Për mua, ekipi im është më i miri, por përballë nesh keni një ekip të madh që është po aq i vlefshëm. Unë do të mendoj se ekipi im është më i miri edhe nëse na eliminon. Franca? Unë analizoj potencialin e ekipit dhe ka potencial të jashtëzakonshëm”, shtoi ai.

“Po rikuperohemi mirë por ka vetëm pak ditë, është i njëjti problem për të gjithë. Të shohim si do të jemi nesër, motivimi të ndihmon të kapërcesh çdo problem. Jemi të përgatitur për ndeshjen. Fizikisht Franca është një nga më të fortat. ne i njohim lojtarët dhe dimë si të sillemi me ta”.

Si ka evoluar Spanja vitin e fundit?
“Ne jemi një ekip i ri, me një trajner të ndryshëm dhe me ide të ndryshme. Ne kemi një rrugë të qartë dhe stilin e ndryshëm që donim të zbatonim. Do donim t’i jepnim një kthesë të vogël duke përfshirë lojtarë me rekorde të ndryshme. Vizioni nuk është as më i mirë dhe as më keq.”

A është Niko Uilliams më i mirë se Mbape tani?
“Ata janë dy lojtarë të mëdhenj. Mbape është i jashtëzakonshëm, por lojtarët e mi janë më të mirët. Ne kemi cilësi që lejon të luhet në një mënyrë të caktuar. Ne përpiqemi të maksimizojmë potencialin e skuadrës sonë. Kemi lojtarë shumë të shpejtë me aftësi të luajmë një kundër një dhe kjo na sjell më pranë shënimit”.

Jeni të shqetësuar për mundësinë që Mbape të kthehet në nivelin e tij?
“Këta lojtarë janë të paparashikueshëm. Niveli i tyre, edhe kur është 50%, mund të jetë 100% i atij të kujtdo tjetër. Ata mund të përballojnë luksin që të mos marrin pjesë në ndeshje dhe ta vendosin atë me dy veprime. Mbape është një super gjeni dhe një i paparashikueshëm, ashtu si lojtarët e tjerë francezë, megjithatë kam besim të verbër te ekipi im për një ndeshje shumë të vështirë që mund të jetë një finale.

Mundësia e kualifikimit?
“Ne nuk e dimë. Ne jemi një ekip i përgatitur për të kontrolluar dhe dominuar lojën, edhe nëse kundërsulmojmë shumë mirë. Franca luan shumë mirë pa top dhe është në gjendje të përfitojë nga hapësirat që u lënë kundërshtarët e saj. Ne duhet të jemi shumë i kujdesshëm për humbjen e topit, mund të jetë çelësi i lojës”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!