Opinion i ‘diktuar’, Reja të ikë

Nga Drilon Xhepollari

Kur ata vajtën për t’i përshëndetur si zakonisht dhe për t’i dhënë fanellat, gjetën refuzimin brutal. Kjo skenë, ato pamje, mungonin prej vitesh në ambientin kuqezi. Lojtarët u shtangën, as rrinin, as iknin. Kjo ishte panorama e një dite të errët të historisë së ekipit kombëtar.

Një histori e cila flet vetë, për atë që po ndodh në ekipin kuqezi. Kriza e rezultateve ka mbytur ambientin e kombëtares. Për t’i dhënë goditjen e nokuatit mendoi Islanda, e cila me një gol në frymëmarrjet e fundit tronditi kombëtaren.

Fishkëllimat e tifozëve në fund të ndeshjes ishin kambanë alarim për futbollistët, trajnerin Edi Reja, por gjithashtu edhe presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Nuk ka ndodhur kurrë që tifozët t’i fishkëllejnë në këtë mënyrë futbollistët e ekipit kombëtar, kjo tregon qartë se kemi prekur fundin.

Pyetja e madhe që ngrihet në këtë momentet nga ambienti sportiv dhe jo vetëm është: A duhet të vazhdohet më me trajnerin Reja? Aventura e “gjyshit” me kuqezinjtë filloi me Islandën në 2019 dhe duket se do të mbyllet pikërisht me këtë kundërshtar. Sot pas tri vitesh pankina e italianit po lëkundet dhe madje fort.

Edhe ai është i vetëdijshëm se fundi ka trokitur, por nuk dëshiron të hap “portën” dhe të pranojë realitetin… Bilanci i Shqipërisë në këtë edicion të Ligës së Kombeve është skandaloz, me vetëm 2 pikë në 4 ndeshje dhe vend i fundit në Grupin 2. Ndonëse deklarohet se kemi futbollistë të nivelit të lartë, në fushë me përjashtime të vogla, pjesa më e madhe nuk e merr notën kaluese. Mungon shpirti luftarak, fryma e grupit, sakrifica, ka lojtarë që në vend të vrapojnë, ecin…

Atëherë kush mban përgjegjësi? Padiskutim i pari është trajneri, por edhe vetë futbollistët, Cikalleshi, i cili mbajti shirtin e kapitenit kundër ishullorëve foli qartë: “Nëse unë jam problemi, largohem”. Po kush është problemi i vërtetë? Ka ardhur momenti që të gjithë të mbajnë përgjegjësi, duke nisur nga trajneri Reja, i cili duhet të kuptojë se të gjithë faktorët janë kundër tij. Filozofia e tij e lojës, skema, vendosja në pozcione jo natyrale futbollistët, të paprekshimit në fushë, ka bërë që edhe brenda dhomave të zhveshjes të ketë pakënaqësi dhe në këtë rast i pari që largohet është trajneri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!