FIFA vendos, asnjë ndeshje në Rusi

Rusia nuk do të mund të marrë pjesë me emrin e saj, por me emrin “Unioni i Futbollit të Rusisë (RFU)”.

Dhe përsëri, asnjë flamur ose himn rus nuk do të përdoret në ndeshjet ku përfshihen ekipet e Federatës Ruse të Futbollit.

Byroja e Këshillit të FIFA-s vendosi njëzëri “masat e para të menjëhershme” për konfliktin në Ukrainë, “në përputhje me rekomandimet e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar”.

“FIFA do të vazhdojë dialogun e saj të vazhdueshëm me IOC, UEFA dhe organizata të tjera sportive për të përcaktuar çdo masë ose sanksion shtesë, duke përfshirë një përjashtim të mundshëm nga garat, të cilat do të zbatohen në të ardhmen e afërt nëse situata nuk përmirësohet me shpejtësi. Byroja e Këshillit të FIFA-s mbetet në gatishmëri për të marrë ndonjë nga këto vendime”, shpjegoi FIFA.

“Është e rëndësishme të theksohet se FIFA beson fuqishëm se lëvizja sportive duhet të jetë e bashkuar në vendimet e saj për këtë çështje dhe se sporti duhet të vazhdojë të jetë një vektor paqeje dhe shprese.

“Lidhur me kualifikimet e ardhshme për Kupën e Botës FIFA 2022, FIFA ka marrë parasysh qëndrimet e shprehura përmes mediave sociale nga Federata Polake e Futbollit, Federata Çeke e Futbollit dhe Federata Suedeze e Futbollit dhe tashmë ka nisur një dialog me të gjitha këto Federata. FIFA do të qëndrojë në kontakt të ngushtë për t’u përpjekur të gjejmë zgjidhje të përshtatshme dhe të pranueshme së bashku. Mendimet e FIFA-s mbeten me të gjithë ata që janë prekur nga kjo situatë tronditëse dhe shqetësuese.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!