‘Totocalcio 13’ në përvjetor

E lindur në 1946-të, më 21 janar 1951 Totocalcio e famshme e futbollit italian pësoi një ndryshim epokal:

Loja e parashikimeve, lindur në vitin 1946 dhe e njohur menjëherë në Itali, nga njëskedinë me 12 ndeshje e cila në këtë datë, shkoi në 13. Një numër, bëhet në imagjinatën kolektive si numri i ëndrrave, të aftë për të kthyer jetën e lojtarëve.

Nevoja për të shtuar numrin e ndeshjeve në biletë u krye nga dëshira për të vështirësuar fitimin dhe për rrjedhojë me një çmim më të lartë. Ndryshimi i kryer konçidoi me fillimin e turit të dytë të kampionatit 1950/51 dhe menjëherë shanset për të triumfuar në parashikime ndjenë një rritje.

Totocalcio do të jetë loja më e njohur në Itali për gjysmë shekulli, përpara se bastet sportive të legalizoheshin në vitin 1998.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!