Krishtlindja ndali luftën, u luajt futboll

Ushtari dëshmon nga llogorja: “Armiku nuk ka pushkë por një top futbolli”.

Armëpushimi i Krishtlindjes së vitit 1914 meriton të kujtohet çdo vit përmes historisë së vërtetë të protagonistëve të saj.

Në parathënien e librit “Armëpushimi i Krishtlindjeve”, Alan Cleaver shkruan se nata e Krishtlindjes, në vitin 2014-të, shënoi fundin e javëve të shiut që nuk ndahej.

Kur shiu pushoi, një acar i fortë mbuloi të gjithë peizazhin dhe kur ushtarët u zgjuan e panë veten të zhytur në dëborë: një Krishtlindje e bardhë e vërtetë.

Ushtarët britanikë dhe gjermanë ndahen në dy ekipe kundërshtare dhe fillojnë të luajnë.Ndeshja e futbollit vazhdon për një gjysmë ore, në fund gjermanët fitojnë 3 me 2. Pastaj këtu gjithçka përfundoi siç filloi, ushtarët kthehen pa dëshirë në llogoret e tyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!