Hamilton, triumfi në Brazil

Me tri gara nga fundi (Katar, Arabi Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe), diferenca shkon në 14 pikë. Kryeson piloti holandez.

Para 180 mijë të pranishmëve në Sao Paolo, Luis Hamilton tregon se jo më kot ka fituar 7 tituj kampionë në Formula 1.

Me një parakalim në xhiron e 59-të, britaniku Hamilton merr fitoren në GP të Brazilit përballë Maks Verstapen-it, i cili dy xhiro më parë u mbrojt me një manovër deri në kufirin e rrezikut nga sulmi i parë i “Mbretit të Zi”.

I nisur nga pole, Valteri Botas kompleton podiumin në Sao Paolo, ndërsa Serxhio Perez përfundoi i katërti përpara Ferrarit të Sharls Leklerk dhe Karlos Sainz. Në Kupën e Botës, Hamilon afrohet me 14 pikë me liderin holandez Verstapen.

Renditja në Sao Paolo:

Immagine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!