Gjyqtaret femra? Gega: ‘Pasioni prevalon ndjeshëm’

Gjithnjë e më tepër në arenën futbollistike, gjyqtaret femra po gjejnë hapësirë. Gjermania, Bibiana Shtainhaus i ka kaluar parashikimet. Rasti i francezes Stefani Frapart teksa debutoi në Ligë 1, duke gjykuar takimin Amiens- Strasburg u pa si shëmbull ideal se dhe femrat janë po aq të zonja.

Edhe në Shqipëri ky fenomen po ndiqet mjaft mirë. Emanuela Rrusta tashmë me stemën FIFA-s, ka gjykuar me sukses takime meshkujsh (I fundit takimi i Kupës Vllaznia- Flamurtari).

Ndërkaq me mjaft progres po ecën edhe Katerina Gega. Gjyqtarja e pyetur sot, lidhur me disa dukuri të gjykimit të femrave tha:

Karantinë? Jo jo, pozicioni im i punës më ka mbajtur aktiv në punë. Nuk kam patur asnjë problem shëndetësor.

Ndjesia si gjyqtare futbolli?

Diçka e bukur brenda pasionit. Kam gjykuar tashmë shumë ndeshje. Madje edhe meshkujsh në nivel të Kategorisë së Parë, miqësore. Te vajzat intensiteti është disi më i ulët por detyra e gjyqtarit është e njëjtë. Të zbatojë me saktësi rregulloren.

Vështirësi te meshkujt?

Aspak. Madje prania e gjyqtarëve femra duket se e zbut ambientin sportiv. I bën më të kuptueshëm e më njerëzor. Për të mos shtuar se e kthen më atraktive sfidën në fushë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!