FIFA: Gati skema me 5 ndërrime

Sot, FIFA propozoi një masë të përkohshme që lejon skuadrat të lejohen të kryejnë deri në pesë zëvendësime në ndeshje në vend të tre deri më tani.

FIFA beson, se ideja do t’i ndihmonte ekipet të luftojnë në një orar të ngushtë, pasi ligat kombëtare të vazhdojnë kampionatet e tyre të ndërprera dhe të përpiqen t’i përfundojnë ato sa më shpejt që të jetë e mundur.

Ky propozim duhet të aprovohet nga organi i politikë-bërjes FIFA, IFAB dhe fjala përfundimtare do të jepet nga organizatorët e FIFA-s.

Prej ditës së sotme, çdo skuadër do të lejohet të bëjë pesë zëvendësime në ndeshje, me mundësinë e një zëvendësimi më shumë në raste të shtesave.”

FIFA shton se ndryshimet duhet të bëhen në tre intervaletë kohës.

Ndryshimet do të fillojnë këtë sezon dhe do të vazhdojnë në sezonin e ardhshëm, për të gjitha ndeshjet dhe ato ndërkombëtare të luajtura deri më 31 dhjetor të vitit të ardhshëm.

FIFA gjithashtu thekson se futbolli duhet të vazhdojë vetëm kur shërbimet shëndetësore dhe qeveritë, njoftojnë se luajtja e ndeshjeve është absolutisht e sigurt.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!