Kosova “bashkohet” me Shqipërinë

Federata e Futbollit të Kosovës do t’i bashkohet Federatës Shqiptare të Futbollit. Nuk bëhet fjalë për një simbiozë, apo shkrirjes së dy federatave në një.

As në krijimin e një lige të përbashkët futbollit, ide që më së shumti ka përkrahës në Kosovë se sa në Shqipëri.

As edhe për bashkimin dhe krijimin e një përfaqësueseje mbarëshqiptare, edhe pse në dy anët e kufinjve shtetërorë e dinë, se kështu do të kemi një ekipi shumë më të fortë e shumë më përfaqësues se sa Shqipëria dhe Kosova, veç e veç siç konkurrojnë realisht tani.

Bashkimi i futbollit të Kosovës me futbollin e Shqipërisë, mendohet të bëhet në formën organizative të tij.

Më saktë, Federata e Futbollit të Kosovës po mendon të kopjojë formulën organizative të Kampionatit të Superligës në Shqipëri. Pra shkurtimin e numrin të skuadrave kosovare të Superligës, nga 12 në 10 klube.

Sekretari i FFK-së, Eroll Salihu, së fundmi ka deklaruar se një gjë e tillë mund të ndodhë nga edicioni i ardhshëm, ka raportuar Insporti.

“Kjo është kompetencë ekskluzive e Komitetit Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. Nuk mund të vendoset në Kuvendin e Punës. Ka mundësi që nga edicioni 2019/20 të largohen 4 skuadra nga Superliga, e nga viti 2020 e tutje të jenë vetëm 10 skuadra në elitë”, është shprehur sekretari Salihu.

Formati me 12 klube, me 3 ndeshje brenda një sezoni, është formula e përdorur në Superligën kosovare që nga edicioni 2009. Në rast se liga shkurtohet me 10 klube pjesëmarrëse, atëherë skuadrat do të përballen nga katër herë gjatë sezonit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!