“Digjet” Parisi, Junajtid përmbys “sheikët”. Adio Roma…

Lukaku dhe Rashford, ringjallin “djajtë”, Solsjaker “mbret”. Kualifikohet Porto pas 120 minutash. Roma eliminohet nga një penallti mjaft e diskutueshme

Champions  League vijon të dhurojë  spektakël, supriza dhe çmenduri. Pas  eliminimit të turpshëm të Realit mbrëmë, radha e  Paris SG.

Në fakt, dy çiftet  e sotme në garë, prodhuan gola e drithërima deri në fund. Paris SG, në dukje me një këmbë në turin tjetër, ndërsa pati kaluar në të vajtjes Mançester J. 0-2, mbeti në ankth deri në minutat e fundit. Askush nuk e priste, por dhe Parisi, sikurse mbëmë Madridi, përfshihet në “flakë”.

 Më e keqja, erdhi në kohën shtesë. Shënjat për një mbrëmje të madhe të “djajve” e dha vija e pare e sulmit. Në 30 minuta, Lukaku i harruar si golashënues, befas bëhët i gjallë në Paris, aty ku shënon dy gola shprese. Për kualifikimin vendos Rashford, i cili shndërron në gol një penallti në kohën shtesë, teksa dërgon në “ferr” Bufon me shokë.

Përfundimi – Mançester Junajtid në “ekstazë”, merr biletën për në 8 më të mirat e Europës.  

Ndërkohë më e ekulibruar sfida tjetër, ajo në “Dragao” mes Portos vendase  dhe Romës. Fillimisht Porto kaloi përpara, duke bërë një hap drejt  kualifikimit, mirepo penalltia e realizuar e kapitenit Rosi në portën e  Kasijas, bëri që kualifikimi të mbetej  i hapur.

Gjithsesi, starti i pjesës së dytë i gjen sërish të zotët e shtëpisë në avantazh me anë të Maregës. Llogaritur ndeshjen e vajtjes, ndërsa Roma pati fituar 2-1, gjithçka iu drejtua shtesës. Sakaq, edhe pse skuadrat luajtën me kujdes, në “Dragao” skuadra fituese Porto, përcaktohet nga një penallti e dyshimtë akorduar nga turku Çakir.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!