Kukësi: Fitore dhe presion kreut

Në “Elbasan Arena”, verilindorët pa vuajtje ndaj Luftëtarit 3-0

Në  ndeshjën e dytë të javës, Kukësi i vëndit të dytë, arrin të bëjë detyrën  në “Elbasan Arena”. Barazimi i djeshëm mes Tiranës dhe Partizanit, shërbeu  si një asist për verilindorët, të cilët ndaj Luftëtarit, e nisi i gjithi në sulm.

Shënoi dy gola në fraksionin e parë dhe më pas, administroi. Në  pjesën e dytë, gjirokastritët iu afruan disa herë portës së  Frashërit, por sulmi bluzi, nuk pati efikas, armën deçizive të repartit ofensiv-sulmin.

Kur kanë mbetur dhe 12  javë, Kukësi pas suksesit të sotëm, ngushton  diferencën me vendin e parë në 6 pikë. Pa një stadium, përfaqësimi i verlindorëve si pritës deri në fund, është parashikuar pikërisht stadiumi “Elbasan Arena”.

Luftëtari i Ahmatajt thyhet thellë në shifra,  por ndaj Kukësit, sidomos në  fraksionin e dytë, ka bërë një  lojë për t’u admiruar. Megjithatë pas takimit, elbasanasi i gjirokastritëve, ka vënë theksin se skuadra luajti vetëm 45 minutat e dyta dhe se përgjegjësia për dështimin, është e tij.

Sidoqoftë, përpos prononcimit të teknikut pas ndeshjes, me kontigjentin dhe vendosjet në fushë, Ahmataj duket se është jashtë këtij deklarimi. Ishte  humbja e  parë e Ahmatajt që kur mori drejtimin e të “gurtëvë” gjatë janarit.

“Përgjegjësia për rezultatin mbetet në anën time. Ekipi  nuk ishte i përqëndruar, dukë lënë shumë hapsira e dalë nga detyrat. Skuadra dukej e  gjatë dhe futbollistë të caktuar, bënë gabime sistematike. Kam faj, sepse më takon mua si trajner ta mbledh skuadrën dhe të gjej ekuilibrat. Luajtëm pjesën e parë më të dobët që kur kam marrë drejtimin, bëmë ndryshime më pas, por nuk patëm rrezikshmëri para portës kundërshtare”.

Ndërkohë  tekniku  i Kukësit  Armando Cungu ka folur jo vetëm për  paraqitjen e skuadrës kryesisht në pjesën e  parë,  por dhe mënyren se si  Kukësi u vendos në të dytën, ndërsa thotë se pas  shifrave 2-0, filloi të  mendojë për ndeshjet flakë” që e presin skuadrën verilindore në  vijim.

“Ndeshje të cilën e zgjidhëm që në  pjesën e parë. Ushtruam presion dhe shënuam dy gola të bukur. Në të dytën,  pritej që kundërshtari të  ndryshonte stil, por dhe ne lëshuam terren. Arsye e fortë  pse u sollëm kështu, ishte  fakti që patëm rezultatin në duar dhe filluam të menxhojmë  forcat për të qenë sa më mirë në takimet e ardhshme.

Për ne, nëse mund të shprehëm kështu, nisin  ndeshjet “flakë”. Gjithsesi në fund të ndeshjes, shënuam golin e tretë  me Ramën. Futbollist me cilësi  shumë  të lartë. Mora mesazhe shumë të  mira  prej tij dhe skuadrës në tërësi,”- Cungu.