Lazio-Roma, derbi në fokusin e trajnerëve

Në prag të derbit të Romës, në program nesër, Simone Inzagi është ndalur  te  skuadradhe faktet pse Lazio e tij, ka pasur ecuri jo të mirë. Sipas teknikut  “bianko-çeleste”, dëmtimet e shumta kanë privuar galopimin e zakonshëm të Lazios,  ndërsa shton se për të qenë kompetitivë ndaj Romës, mjafton të kujtosh se luhet një derbi, i cili asnjëherë, nuk pyet  për favoritë.

“Kush ka më shumë  presion? Mendoj se vetë futbollistët. Një ndeshje  shumë e rëndësishme për të mos u humbur,”- ka deklaruar tekniku  bardhëkaltër, Simone  Inzagi.

 Për  trajnerin, Lazio figuron  skuadër e  madhe dhe se në  derbi,  formacioni I tij, do të bëjë të paundurën për  të  fituar. “Të  detyruar  për  të  fituar,  njëherazi  për të  shkurtuar diferëncën me skuadrat lart. Objektivi  ynë  nuk ndryshon, duam  të  qëndrojmë  në  zonën  champions”

 Nga ana tjetër, homologu i tij iRomës, Di  Françesko, e ka vën  theksin te fakti që derbi mbetët  unik teksa gjithkush, dëshiron ta fitojë. “Do të jetë ndeshje e vështirë, siç është gjithnjë derbi. Ndaj një rivali që ka kualitet.

Zaniolo? Nuk duhet të qëndrojë i qetë. Ai lipset të jetë detërminues dhe i “keq”, ashtu sikundër në stervitje”, – është  përgjigjur ndër të tjera Di Françesko.

 Derbi i Romës, Lacio- Roma do të luhet nesër në “Olimpiko”, duke  nisur  nga ora 20 45.

 Aktualisht, Lacio pozicionohet  në vendin e shtatë të serisë “A” (një  takim më pak) dhe  gjëndet 6 pikë larg fqinjve.

 Në radhët e Lazios, aktivizohet portieri ynë i Kombëtares, Tomas  Strakosha, ndërsa Igli Tare, mban prej vitesh, pozicionin e drejtorit sportiv në klub.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!