Pas pak finalja e Uimbëlldon, Xhokoviç-Kyrgios

Sot në orën 15:00 në Uimbëlldon (Angli) kampioni në fuqi Novak Xhokoviç dhe sfidanti grek i natyralizuar australin Nik Kyrgios, do të diskujtojnë finalen në grand slam-in e tenisit “Wimbeldon 2022”

Kyrgios i kualifikuar në finale automatikisht pas tërheqjes nga gara të spanjollit nga Majorka, Rafael Nadal (shkak dëmtimi) përballet me tenistin serb, Xhokoviç i cili triumfoi në gjysmëfinale përballë Kamerun Norrit.

Ndërkaq, ‘Nole’ u stërvit dje me praninë e djalit dhe babait të tij ndërsa australiani u shfaq në terrenet stërvitore të All England Club i veshur çuditëshëm; një kapele të kthyer nga prapa dhe një bluzë mjaft e pazakontë.

Për tu sjellë në vemendje marrëdhënja e ftohtë në të të shkuarën mes dy finalistëve të sotëm që gjithësesi, në kushtet e reja ndihet e përmirësuar.

Për greko-australianin, kjo finale është e para në karrierë. /Sportiim.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!