‘Katar 2022’ nis me ‘bojkot’, CONMEBOL anulon kualifikueset…

Këshilli i CONMEBOL vendosi të anuloje të gjitha ndeshjet e eliminatoreve për ‘Katar 2022’, të parashikuara për marsin në vendet e Amerikës së Jugut.

Vendimi vjen si pasojë e mungesës së altrenativave të futbollistëve latinoamerikanë të cilët për shkak të masave anti COVID nuk lejohen të fluturojnë nga Europa drejt vendëve të tyre në Amerikën e Jugut. Ishte vetë CONMEBOL që zyrtarizoi vendimin.

Nga ana tjetër FIFA do të analizojë planifikimin e datës, në koordinim me CONMEBOL dhe federatat përkatëse. Opsionet e ndryshme për zhvillimin e ndeshjeve do të studiohen së shpejti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!