Markez, ‘japonezi’ tirumfues…

Spanjolli Mark Markez mban premtimin dhe dhuron një tjetër garë improsiouese në pistën e Motegit në Japoni.

Në garën e kaluar, ‘numri 93’ mbi motorin e Honda-s, u shpall matematikisht kampion bote por kjo nuk e privoi nga fitorja e 10-sezonale në MotoGp.

Pas këtij suksesi,Honda fitoi matematikisht edhe  titullin e konstruktorëve. Lorenco, shoku i skuderisë, nuk shkoi më lart se vendi 17-të duke ia rritur më tej vlerat kampionit absolut, 26 vjeçarit iberik.

Sakaq,vendi i dytë për Kuartararon me Jamaha, ndërsa vendi i tretë për Doviciozon me Dukati.

Tri gara nga fundi, teksa ajo që mbyll sezonin i takon Spanjës (17 nëntor Valencia), pritet të kthehet në festën e madhe të Markez.

Mbërritja në Japoni:

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!