TMW: Manaj nuk la gjurmë në Itali, ringjallet në Turqi, Veseli bie…

Rei Manaj lë gjurmë në Turqi, dy oferta nga Anglia dhe Italia për lushnjarin teksa mbyll si kapiten me Sivaspor. Fatih e Veselit zbret nga Superliga

U mbyll kampionati turk me Superligën që dha dje verdiktet finale. Gallatasaraji u shpall kampion (102 pikë) ndërsa u rrëzuan nga kategoria ekipe ku militojnë futbollistlë shqiptarë si Veseli e Loshaj.

Rei Manaj i treti golashënues me Sivaspor (vendi i 7) me 18 gola. Ernest Muçi dhe Milot Rashica me Beshiktash fituan Kupën e Turqisë. Cikalleshi mbijeton me Koniaspor (12 gola) falë një pikë më shumë se zona e rrëzimit.

Ja cfarë shkruan TMW lidhur me golashënuesit e kampionatit turk ku luajnë edhe të tjerë futbollistë.

Renditja e golashënuesve është emblematike: përveç Ikardit dhe Xhekos, në pozicionet e para ka disa lojtarë që nuk kanë lënë gjurmë në vendin tonë ose nuk kanë arritur të gjejnë vazhdimësi:

Ky është rasti i Rei Manajt, i cili luajti me Inter, Peskara, Piza dhe Specia para se të kalonte te Sivaspor (18 gola në kampionat), ose Mame Thiam, i cili gjithashtu luajti për Interin dhe Juventusin (por nuk luajti kurrë në ndeshje zyrtare) dhe shënoi 17 gola me Pendiksporin e tij. Është edhe Gunslinger Piatek, te Xhenoa dhe në muajt e parë në Milano, përpara se të zhdukej papritur dhe të përfundojë në Bashaksehir.

Këtu është renditja e golashënuesit më të mirë
Mauro Ikardi (Gallatasarai) 25 gola
Edin Xheko (Fenerbahce) 21 gola
Rei Manaj (Sivaspor) 18 gola
Mame Thiam (Pendikspor) 17 gola
Krzysztof Piatek (Bashaksehir) 17 gola

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!