Hamilton rikthehet si kampion në Angli

Dy vjet e shtatë muaj pas fitores së tij të fundit, Luis Hamilton rikthehet në podiumin e lartë në F1 duke fituar një Çmimin e Madh të Anglisë plot kthesa dhe kthesa dhe i prekur nga ndryshimi i vazhdueshëm i kushteve të motit.

Në fund, 7 herë kampioni i botës, i rezistoi kërcënimit të Maks Verstapen, i cili, me katër xhiro nga fundi, rrëmbeu pozicionin e dytë që mbahej nga Lando Norris i cili përfundoi përpara shokut të skuadrës Oskar Piastri.

Garë e pafat për pilotin e Ferrarit Sharles Leklerk që përfundoi nëvend të 15-të por dhe për Xhorxh Rasëll që e nisi nga prapavija dhe u detyrua të tërhiqej për shkak të një problemi mekanik. Për Hamilton është fitorja e nëntë në GP të Anglisë dhe e para që nga GP e Arabisë Saudite 2021.

Kryeson piloti i Red Bull Maks Verstapen me 255 pikë i ndjekur nga Norris me 171 pikë. Gara e radhës në Formula 1 rikthehet me 27 korrik në Hungari./Sportiim.al/

Immagine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!