Fiton Banjaia, Markez spektakolar

Italiani Françesko Banjaia fito Çmimin e Madh e Gjermanisë dhe arriti suksesin e tij të gjashtë në MotoGP të sezonit, i katërti radhazi në një garë të plotë.

Piloti zyrtar i Ducatit shfrytëzoi në maksimum përplasjen e bujshme të Horge Martin, i cili u rrëzua teksa priste me dy xhiro përpara, duke kaluar i pari vijën e finishit dhe duke kaluar rivalin e tij në krye të renditjes së kampionatit.

Vëllezërit Markez kompletuan podiumin me Ducati të skuadrës Gresini: Mark, autor i një rikthimi spektakolar, mundi Aleksin në finale për vendin e dytë.

Nëse dueli mes të dyve do të zhvillohej kryesisht në distancë, pas tyre sigurisht që nuk mungonte spektakli: interpretuesi yll, s’ka nevojë të thuhet, ishte i zakonshmi Mark Markez, i cili pas aksidentit të frikshëm të së premtes dhe vendin e 13-të në kualifikuese kishte forca për t’u ngjitur sërish në podium, falë edhe ndjenjës së tij të jashtëzakonshme me pistën gjermane.

Për të parë përsëri MotoGP në pistë, do të duhet të pritet rreth një muaj teksa gara rikthehet në qarkun legjendar Silverstone për Çmimin e Madh të Britanisë të planifikuar për fundjavën e 4 gushtit.

Immagine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!