Federata e Futbollit në SHBA: Dënojmë racizmin ndaj futbollistëve tanë

Pas humbjes 2-1 surprizë kundër Panamasë në Kupën e Amerikës, Federata Amerikane e Futbollit denoncoi komentet raciste të marra nga disa lojtarë në rrjetet sociale:

“Federata Amerikane e Futbollit është informuar për disa komente raciste drejtuar disa përfaqësuesve tanë pas ndeshjes së sotme.

Nuk ka absolutisht vend në lojën e futbollit për këtë sjellje urrejtjeje dhe diskriminuese. Këto veprime nuk janë të pranueshme sepse janë në kundërshtim me vlerat e respektit dhe përfshirjes që ne mbështesim si organizatë. US Soccer dënon me forcë racizmin në të gjitha format e tij dhe do të vazhdojë të mbështesë lojtarët e tij.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!