UEFA lançon programin ‘FootbALL’

Rëndësia e diversitetit dhe përfshirjes në futbollin evropian mbështet programin e ‘FootbALL’ lançuar nga UEFA, duke punuar ngushtë me të gjitha palët e interesuara për të promovuar ndryshime pozitive sociale.

Programi përbëhet nga tre shtylla – Fushata, Platforma dhe Aktivizimi – të cilat bashkojnë të gjitha nismat, ngjarjet dhe fushatat e UEFA-s për qëndrueshmërinë sociale.

“Futbolli, me gjuhën e tij universale, mund të thyejë barrierat dhe të bashkojë zemrat – është bindja e presidentit Aleksander Ceferin – Gjithëpërfshirja dhe çiltërsia janë çelësat që zhbllokojnë potencialin e vërtetë të lojës sonë. Të hapim krahët për të gjithë, pavarësisht prejardhjes, gjinia apo aftësia.

Futbolli krijon një fushë loje ku të gjithë ndihen të mirëpritur, të respektuar dhe të vlerësuar. Me iniciativën e Futbollit, ne synojmë të nxisim një mjedis ku talenti lulëzon pa diskriminim dhe ëndrrat nuk kanë kufij”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!