FIFA/ VAR do japë shpjegime në Botërorin e femrave

Shpjegimi në kohë reale i vendimeve të marra nga VAR për publikun nga gjyqtarët, i cili po përdoret mbi baza eksperimentale në Kupën e Botës për Klube që po zhvillohet në Marok, sipas të gjitha gjasave do të shtrihet edhe në Kupën e Botës për femra.

Ky kompeticion do të mbahet këtë verë në Australi dhe Zelandën e Re. Kjo u raportua nga Forbes, duke shpjeguar se vendimi përfundimtar do të vijë vetëm në maj, ndërsa sugjeron se kampionati botëror në Oqeani mund të jetë eventi i parë ndërkombëtar që do të shohë zyrtarisht informimin e plotë në vendimmarrje.

Kjo metodë e re duhet t’i bëjë më të kuptueshme ndërhyrjet e VAR-it për spektatorët me arbitrin, i cili do të pajiset me një mikrofon për të shpjeguar vendimin në kohë reale, si në stadium ashtu edhe në ekran.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!