Çmimi i Madh i Tajlandës, Botërori ‘rrotë më rrotë’

  • Fiton portugezi Olivera, Banjaja i treti, Kuartaraaro jashë zonës së pikëve. Botërori i MotoGp për 2022, vendoset në 3 garat e fundit.

Miguel Oliveira fiton GP të Tajlandës, raundin e shtatëmbëdhjetë të sezonit MotoGP. Piloti portugez në një pistë e gjitha e lagur arrin suksesin e dytë në këtë botëror në Buriram përballë dy Ducati-ve të Xhek Miller dhe Francesko Bagnjajas, me italianin që merr pikë thelbësore për Kampionatin Botëror.

Fabio Kuartararo, lideri i këtij klasifikimi të deritanishëm, përfundoi i 17-ti dhe tani Peko Banjaja është vetëm -2 pas francezit me tre gara të mbetura nga sezoni.

Ata do të zhvillohen në Australi më 16 tetor, në Malajzi në 23 tetor për të mbyllur në Spanjë më 6 nëntor 2022. Kryeson Kuartararao (Yamaha) me 219 pikë, i dyti Banjaja (Dukati) me 217 pikë i treti Aleks Espargaro (Aprilia) me 199 pikë/ Sportiim.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!