‘Uniforma Ime’, u kursen 2.5 mln euro në vit familjeve shqiptare”

Projekti “Uniforma Ime” u lançua pak javë më parë nga Federata Shqiptare e Futbollit dhe impakti që do të ketë në zhvillimin e futbollit pritet të jetë shumë i madh. Në një kohë që projekti vazhdon t’i prezantohet të gjitha komuniteteve në Shqipëri për përfitimet që do të kenë familjet shqiptare dhe fëmijët që luajnë futboll, grupet e punës në FSHF janë duke marrë të dhënat dhe po ecin me ritme të shpejta drejt implementimit të programit duke nisur që nga ky sezon.

“Uniforma Ime” parashikon ofrimin e një seti me bazë materiale falas çdo fëmije që luan futboll në gjithë Shqipërinë nga mosha U-7 e deri në moshën U-19 e më konkretisht uniformë loje, uniformë stërvitjeje, komplet tutash dhe fëshe kundra shiut për stërvitje së bashku edhe me çantën e stërvitjes.

Për të shpjeguar më në detaje këtë nismë Koordinatori i projektit “Uniforma Ime”, Daniel Davidhi dha një intervistë për Fshf.org, duke treguar se nisi kjo iniciativë dhe sa do të ndikojë në zhvillimin e futbollit dhe mbështetjen e futbollit të fëmijëve në vend. Davidhi thekson se familjet shqiptare do të kursejnë rreth 2.5 milionë euro në vit duke i marrë falas nga FSHF uniformat për fëmijët e tyre, teksa pritet që ulja e vazhdueshme e kostove për familjet shqiptare të ketë një impakt në afrimin e më shumë fëmijëve me botën e bukur të futbollit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!