Banjaja triumfi në Assen

Një javë më parë u rrëzua Banjaja ndërsa triumfoi Kuartararo, sot ngjet e kundërta

Françesco Banjaia fiton Çmimin e Madh në garën e njëmbëdhjetë të Kampionatit Botëror që u zhvillua në Holandë.

Piloti i ekipit Ducati, i cili nisi nga pole, i paraprin Ducatit tjetër të ekipit Mooney VR46 (ekipi i Valentino Rosit) të Marko Bexekit dhe Aprilia-s dhe Maverik Vinjales që plotësoi podiumin.

Aleks Espargaro zbret nga podiumi, ndërsa kryesuesi i Botëririt Fabio Kuartararo bie në tokë dhe detyrohet të tërhiqet pas përplasjes së dytë në kthesën 5.

Kampionati Botëror në MotoGP vijon të kryesohet nga francezi i Yamaha Fabio Kuartararo me 172 pikë. Ndjekin Aleks Espargaro (Aprilla) me 138 dhe Johan Zarko (Dukati) me 111 pikë.

Immagine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!