Kanditatura/ Brisbanë favorit i Lojrave Olimpike 2032

Qyteti Australian i Brisbanë ka bërë një hap të madh drejt mbajtjes së Lojërave Olimpike 2032 pasi mori miratimin “si një mikpritës i dëshirueshëm” të enjten nga Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC).

IOC ka rishikuar rregullat e tij të tenderit për pritësit e Lojërave Olimpike 2019 për të ulur kostot e mëdha dhe për ta bërë procesin më të lehtë për qytetet.

Nuk ka qytete zyrtare kandidate që kryejnë fushata përpara votimit, siç ka qenë rasti në të kaluarën, dhe në vend të kësaj, IOC vë “pritësin e preferuar” për votim në seancën e tij.

Kryeqyteti i shtetit Australian të Quensland, Brisbanë, ishte vendi i preferuar i zgjedhur në shkurt, dhe propozimi i komitetit tani shkon në seancën e IOC përpara Lojërave Olimpike të Tokios në 21 korrik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!