Vinjales fiton garën e parë sezonale në MotoGP

Sot në garën e dytë brenda javës në Misano (Itali), për Çmimin e Madh të MotoGP në “Emilia Romagna”.

Spanjolli Vinjales i pari pos pas pak km ai humb vendin e parë dhe një italian si Françesko Banjaia i rrëmben fronin dhe udhëheq për deri në xhiron 20 garën.

Në këtë cirkuit ku shumë pilotë bien në zhavorr mes tyre dhe Valentino Rosi, ishte tejet e vështirë për të qndruyra mbi motor. Në fund beteja me Vinjales të paprekur deri në fund dhe Joan Mir që bën një mbyllje spektakolare duke u renditur i dyti. Edhe spe u nis nga vendi i 11-të.

Në vendin e tretë u rendit Kuartararo, por gjyqtaria pa një faul të tij dhe ky vend i shkoin Espargaros.

Në mungesë të mark markez, kampionati aktual po ecën me rivalitet të fortë ku 4 pilotët e parë,janë të ngjeshur në kufirin e 84 dhe 80 pikëve pas 7 garave.