Holanda ndan racionet, Ajaksi i pari në Champions

Ajax është i pari në Eredivisie 2019-20 edhe pse nuk u shpall zyrtarisht kampion në Holandë. Kjo u vendos nga Shoqata Holandeze e Futbollit e cila ka për detyrë të veprojë si person kontakti për UEFA përsa i përket skuadrave të kualifikuara për kupat evropiane.

Skenari është i qartë e pothuajse i pranuar nga të gjitha skuadrat. AZ në raundin e dytë kualifikues të Ligës së Kampionëve, Fejnord në fazën e grupeve të Europa League, PSV dhe Willem II në raundin e dytë kualifikues.

Kështu, Holanda e mbylli sezonin 2018-19 në vendin e njëmbëdhjetë në renditjen e UEFA-s, duke u bërë e para me ekipe që listohen në kompeticionet e reja europiane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!