MotoGP, aksidentohet piloti Jorge Lorenzo

Piloti spanjol i Hondës ka dëmtuar vertebrën e gjashtë dhe për të paktën 3-4 javë do të jetë larg garave

Jorge Lorenzo nuk do të garojë në GP të Holandës, madje do të jetë i detyruar të ndalojë gjatë, për shkak të një thyerjeje të vertebrës së gjashtë. Piloti i Hondës ishte viktimë e një rënie të keqe në kthesën e 7-të gjatë seancës së parë të provave të lira.

Ai u ngrit vetë, por menjëherë ndjeu dhimbje të forta mbrapa, dhimbje në qafë dhe vështirësi në frymëmarrje. Vizitat e para në klinikën ambulatore i përjashtuar pasoja të rënda, por analizat e kryera nga spitali e Asenit gjetën një traumë të rëndë në shtyllën kurrizore, e cila do ta mbajë 3-4 javë larg garave sportive.

Me këtë rast, presidenti i Hondës dhe piloti i testit, Stefan Bradl, do të duhet të zënë vendin e spanjolit Lorenzo për MotoGP të Holandës. Pastaj do të ketë tre javë të tjera, të cilat mund të lejojnë atë pilotin spanjol të rimëkëmbet dhe të jetë i gatshëm për GP të Brnos (4 gusht).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!