Sena, piloti që ndërroi jetë për “festë”


Sot kampioni i Botës në Formula 1, mbushi 25 vite nga tragjedia e Imolas. Vdiq në vend.

1 Maji konsiderohet dita ndërkombëtare e punëtorëve, por në Brazil kjo datë, është kthyer në zi kombëtare. Që nga viti i largët 1994, ndërsa kampioni i botës në Formula 1, Airton Sena, humbi jetën në Imola të Italisë.

Tri  herë kampioni i botës, u përplas frikshëm me makinën e tij, teksa nderroi jetë në vend  “Sena u përplas në kthesën Tamburelo! Sena u aksidentua rëndë!”, – komentonin asokohe raportuesit nga pista. Braziliani, nuk ia doli dhe shkaqet e tragjedisë, ende sot e kësaj dite janë të pa zbardhura.

Ndoshta timoni pati probleme, ndoshta një problem në zemër, mbase gomat ishin tepër të ftohta pas një periudhe, teksa në pistë, ishte “safety-car”. Janë këto pistat që ende kërkojnë përgjigje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

error: Nuk lejohet kopjimi i materialit!